Menu

Liyakat-Sen Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca´yı Makamında ziyaret etti

 
Liyakat-Sen Genel Başkanı, Adem Koca’yı makamında ziyaret etti
Genel Merkezi Ankara’da olan Liyakatli Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Emir Kazak, ‘mersin’de sürdürdüğü bir dizi temaslar sırasında İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’yı makamında ziyaret etti. Koca’nın Eğitimdeki başarılarına iltifat eden Kazak, ardından Mahmut Arslan Anadolu Lisesi Müdürlüğünü ziyaret etti.

Liyakatli Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Liyakat-Sen)  Genel Başkanı Emir Kazak, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’yı makamında ziyaret etti. Ziyarettin ardından bir değerlendirme yapan Liyakat-Sen Genel Başkanı Emir Kazak, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Yönetiminde Rol Model olabilir. Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ile ilgili olarak basına yansıtılan ithamları sonrasında, dirayetli ve kendinden emin duruşu neticesinde dikkatimizi çekmiştir. Sayın Koca, bir bürokrat olarak kendisine emanet edilen koltuğun gereğini yapmış, kamu malının talan edilmesinin önüne set olarak,  ayrıcalığa geçit vermemiştir” dedi.

 

 

 

Emir Kazak değerlendirmelerinde devamla  “Diğer taraftan Sayın Koca,  ulusal ve uluslararası arası projelerde göstermiş olduğu başarılar, Bakanlığımıza proje anlamında sunduğu katkılar, E-twning projelerinde gösterdiği başarı, Pandemi dönemi nedeniyle uzaktan Eğitime geçilmesinden dolayı Eba kullanımında büyük başarı yakalamıştır. Nüfus yoğunluğunu da göz önüne aldığımızda Mersindeki eğitim kalitesini ülke çapında değerlendirildiğinde oldukça başarılı olarak değerlendirebiliriz. En dikkat çeken sayın Koca'nın genç ve dinamik bir yönetim ekibine sahip olması, inovasyonel bir yönetim tarzı benimsemesi başarısının sırrı olsa gerek diye düşünüyorum” şeklinde ifadeler kullandı.

 

 

Sendika heyeti Mahmut Arslan Anadolu Lisesini de ziyaret etti

Liyakat-Sen Genel Başkanı Emir Kazak ve beraberindeki heyet, Mahmut Arslan Anadolu Lisesinde görev yapan sendika üyeleri ve Müdürünü ziyaret etti. Sendikacı heyeti, Okul Müdürü Ali Kamil Şalcı ve Müdür Baş Yardımcısı Seyit Hüseyin Seyit ile görüştüler. Okul ziyareti sırasındaki gözlemlerini de basınla paylaşan Emin Kazak, “Proje okulu olmamasına rağmen; E Twiinnig ulusal etiketini hak eden ilk ve tek Anadolu Lisesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin'in izinde geçmişe hayat veren genç kalemler (Genclik ve Spor Bakanlığıı Gençlik Projeleri Destek programı, Liselerarası Tübitak Bölge yarışması 2.ligi,Üniversitelerin Uluslararası Bilim Sempozyumuna 25 bilimsel içerikli bildiriyle katılması Tübitak Bilim fuarına kesintisiz 5 yıl üst üste 25 bilimsel proje ile katılması, Sportif ve kültürel alanda almış olduğu dereceler ve daha aklımda tutamadığım birçok başarıya imza atması gerçekten şapka çıkartılması gereken bir emeğin ürünü olsa gerek” dedi.

 

 

“Sendikalar Bürokrasinin Eline Kelepçe, Ayağına Pranga Olmamalıdır”

Sendikaların kuruluş amacını hatırlatarak bir değerlendirme yapan Emir Kazak,  “Sendikalar kuruluş gerekçelerinde; üyelerinin ortak hak ve çıkarlarını korumak, sorunlarını çözmek için kurulmuş ekonomik öğeler taşıyan, devlet, siyasi parti, iktidar örgütlenmelerinden bağımsız meslek örgütleri olarak tanımlanmıştır. Tam bu noktada biz diyoruz ki; siyaseti siyasetçilere bırakacağız,  dolayısı ile  hiç bir siyasi akımın yada yapının şemsiyesi altında olmayacağız. Eğitim Yönetiminin önündeki en büyük engelin; Yetkili Sendikaların Eğitim Yönetiminin eline kelepçe ayağına pranga olmasıyani adeta  MEB'in personel genel müdürlüğüne alternatif bir teşkilat gibi insan kaynakları yönetiminde tasarruf sahibi olması, Varlığını " Sendikal" tasarruflara borçlu olan okul yöneticilerinin asıl görevlerini unutarak, sendikaların teşkilatlanmadan sorumlu başkanı gibi çalışması gibi iki temel maddeyle açıklıyoruz. Sendikalar Bürokrasinin Eline Kelepçe, Ayağına Pranga Olmamalıdır. Diğer taraftan Ülkemizdeki sendikal söylem ve politikalara baktığımızda taleplerin; mağdur çalışan kesimler üzerinden değil de potansiyel üyeler, unvansal çoğunluk ve seçkin unvanlar üzerinden kamuoyu oluşturmak suretiyle şekillendiğini göreceksiniz. Kamuda liyakatin hakim kılınması ve Mobbingle etkin mücadele olmak üzere iki temel husus kuruluş gerekçelerimizi oluşturmaktadır. Sendikal anlamda temel felsefemiz” dedi.

 

“Devleti kurumlar, kurumları çalışanlar yüceltir”  ülküsü olacaktır

Kazak açıklamaların şöyle devam etti; “Dünya da birçok şeyin telafisi olabilir, namazın orucun kazası olduğu gibi… Ancak; asaletin kazası asla olmaz. Bugünkü haliyle mülakatı,  liyakatin önündeki en büyük engel olarak görüyorum. Tercih ettiğiniz kişi tercih etmediğinize kişiye göre hangi üstün özelliklere sahip sorusuna objektif bir cevap verebiliyorsak sorun yoktur. Ancak; burada tutarlı ve kabul edilebilir bir yanıt veremiyorsak bu mülakat sisteminde bir sorun var demektir. Yani kamuya istihdam da ve görevde yükselmeler de tercih ettiklerimizi, kendi özel şirketlerimizde tercih etmiyorsak gerçekten bu sistemin acilen ortadan kaldırılması gerekir. Becerikli ve nitelikli insan kaynağının kamuya istihdamı, çalışanların ise kariyer yolculuğunda önlerinin açılması gerekmektedir. Mülakat adı altında ahbap çavuş ilişkisine göre tercihlerimizi yaparak kul hakkına girersek, devletimizin ilerlemesine engel olacak kararlara imza atmış oluruz. Alla hu Teâlâ bana kul hakkıyla gelmeyin buyuruyor, adaleti ve iyiliği emrediyor. Hayatta her şeyin telafisi olabilir namazın, orucun kazası olabilir ancak; Adaletin Kazası Olmaz”  

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times

 Bu sayfa 3414 kez ziyaret edilmiştir.